Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BASIN TOPLANTISI

BASIN TOPLANTISI13 Ağustos 2011 Cumartesi 15:40

Derneğimizin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet SEÇER ve Genel Sekreter Hüseyin AYBİLEK Derneğimizin Somali çalışmaları hakkında basın mensuplarına bilgi verdiler.

 

 

BASIN BİLDİRİSİ 

 

 

Bugün gündem tüm dünya gündemine oturan Somali. Milyonlarca insanı etkileyen açlık, susuzluk ve salgın hastalıklar ve bunlarla birlikte gelen ölümlere rağmen hayatta kalma mücadelesi veren Somali halkı için Dost Eli Derneği olarak14 Ağustosta yola çıkıyoruz.

 

Afrika’da yaşanan kuraklığın yol açtığı; yürekleri yakıp kavuran insanlık dramının her geçen gün büyüdüğü şu günlerde, Dost Eli Derneği olarak ülke halkına yardım götürmek için harekete geçtik.

 

Somali’de yaşanan insanlık dramına seyirci kalmayan duyarlı halkımızın bağışlarıyla; ülke halkının açlık ve susuzluğuna çare olabilmek için yardım dağıtımları gerçekleştireceğiz. Bu yardımlar halkın yoğun olduğu kamplarda bizzat Dost Eli Derneği görevlileri tarafından gerçekleştirilecek.

 

Dernek yöneticilerinden Hüseyin Aybilek ve İbrahim Ortakara ile aralarında doktorların da bulunduğu altı kişilik gönüllü ekibimiz yola çıkmak için hazır. Gerçekleştirilecek yardım dağıtımlarını altı kişiden oluşan bu ekip organize edecek.

 

Ayrıca bölgeye gidecek olan Dost Eli Derneği ekibi; ilk aşama olarak yapılacak gıda yardımlarının ardından ikinci aşamada uzun vadeli olarak yapılabilecek çalışmaların araştırmasını da yapacak.

 

Yeryüzünün bir köşesinden Somali’den aç insanların feryadı yükseliyor aylardır. Aylardır anneler çaresiz, doyuramadıkları çocuklarının can yakan ölüm hallerini izliyor ve kimileri bu hali izlerken son nefesini çocuğundan önce veriyor.

 

Somali’de yaşanan bu insanlık dramı içimizi her geçen gün biraz daha yakıyor. Bedenimizin bir yanı Somali. Bir yanımız aç, bir yanımız susuz, Bir yanımız cayır cayır yanıyor ve bir yanımız yok oluyor.

 

Bugün Somali halkı yok oluyor; Açlıkla Gelen büyük bir felaketi yaşıyor.  Yarın bir başka ülkede aynı şekilde bir felaketi yaşayabilir. Oysa açlık kader değil bir imtihandır.  Kimin başına geldiyse,  kim duydu gördüyse onun imtihanıdır. Başına gelenin gösterdiği sabırla, gören duyanın ise sergilediği tutumla imtihan edildiği bir haldir açlık. Yani bu durum bir bakıma bizimde imtihanımızdır. Bizler bu imtihanın farkında olan halkımızın desteğiyle birlikte şimdi ve gelecek günlerde Somali halkı için elimizden geleni yapmaya gayret göstereceğiz.

 

1.20110813155734.jpg

 

2.20110813155751.jpg

 

3.20110813155810.jpg

 

4.20110813155828.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI